Haber

Son Dakika: New York’ta Türkevi’ne saldıran zanlı yakalandı

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğunun bulunduğu ve Türk vatandaşlarının Cumhurbaşkanlığı için oy kullandığı Türkevi binası 22 Mayıs’ta saldırıya uğradı. Demir levye ile gelen bir kişi binanın camlarını kırarak kaçtı.

SALDIRI OPERASYONUYLA YAKALANDI

Olayın ardından başlatılan soruşturmada zanlının Giresun nüfusa kayıtlı Recep Akbıyık olduğu belirlendi. Akbıyık, ABD polisinin düzenlediği operasyon sonucu yakalandı.

“BU TERÖRİSTİ BULMANIZ GEREKİYOR”

Olayın ardından ABD’li yetkililere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırganın bulunması için çağrıda bulundu. Erdoğan, “Türk Evi’nin camlarını kırdılar. Hani demokrattınız. Biz buradan ABD yetkililerine bir an önce bu teröristi bulmalısınız demeyecek miyiz? ,gereğinin yapılması lazım acaba türkiyede de benzeri bir durum varmıydı buna nasıl bakacaksınız türk evinin camını levye ile kıran bu teröristi bulmanız lazım biz ne gerekiyorsa yapmaya hazırız gerekli.”

PENCERELER HASAR GÖRDÜ

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, saldırı sonucunda konsolosluk kapısına ait 2 pencere ve 10 cephe penceresi olmak üzere toplam 12 pencerenin hasar gördüğünü belirtti. haberler ve polis ekibinin olay yerine gelmesi sağlandı. Kimliği belirlenemeyen fail, saldırıda kullandığı demir levyeyi arkasında bırakarak uzaklaştı. Failin tespit edilip yakalanmasının beklendiğini yerel yetkililere bildirdik. ” sözlerini kullandı.

SUÇ BELGESİ CİLASI

Öte yandan Recep Akbıyık’ın Türkiye’deki sabıka kaydının kabarık olduğu öğrenildi. Zanlının geçen yıl çıkış yaptığı Türkiye’de “yaralama, tehdit etme ve uyuşturucu bulundurma” suçlarından sabıkası olduğu belirtildi.

digorhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu