Haber

MINUSMA, Mali’deki gerilim nedeniyle ülkeyi planlanandan daha erken terk edecek

Mali’deki Birleşmiş Milletler Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA), hükümet ile eski Tuareg isyancıları arasındaki gerilimin ortasında ülkeyi planlanandan daha erken terk edecek.

MINUSMA, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, bölgede kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle ülkenin kuzeyindeki Ber kampından çekilme sürecinin hızlandırıldığını duyurdu.

Gönderide, ilgili tüm taraflar geri çekilme operasyonunu karmaşıklaştıracak eylemlerden kaçınmaya davet edildi.

Bu açıklamanın ardından MINUSMA, Ber’den çekilen MINUSMA konvoyunun iki kez saldırıya uğradığını ve saldırılarda 2 barış gücünün yaralandığını duyurdu.

Yerel basında çıkan haberlerde de MINUSMA’nın kampı Mali ordusuna teslim ettiği belirtildi.

Mali’de 2013 yılından bu yana sahada olan MINUSMA, Mali hükümetinin talebi üzerine yıl bitmeden ülkeden tamamen çekileceğini duyurdu.

MINUSMA, 4 Ağustos’ta ülkenin iç kesimlerindeki Ogossagou kampını orduya teslim etti ve kuzeydeki Ber ve Goundam kamplarının da Ağustos ayı sonuna kadar boşaltılacağını duyurdu.

Bamako ve eski isyancıları karşı karşıya getiren MINUSMA kampı

Mali’nin kuzeyinde 2015’te silah bırakan eski Tuareg isyancıları ile hükümet arasındaki gerilim tırmanıyor.

MINUSMA’nın ülkenin kuzeyindeki Ber kampını Mali ordusuna teslim etmesi, Bamako ile eski isyancıları karşı karşıya getirdi.

2015’te Cezayir Anlaşması ile silahsızlanan kuzey Mali’deki Azavad Hareketleri Koordinasyonu (CMA), kampın Mali ordusuna bırakılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

2015 Cezayir Anlaşması ile belirlenen haritaya göre Ber kasabası, CMA’nın kontrolü altındaki bölgede bulunuyor.

Bu nedenle CMA, Mali ordusunun kampı ele geçirmesi halinde Cezayir Anlaşması’nın ihlal edileceğini savunuyor. Bu konuda daha önce açıklamalarda bulunan CMA, Mali ordusunun Ber’e girmesinin kendileri için savaş ilanı olacağını duyurdu.

Yaklaşık 20.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Ber, eski Tuareg isyancılarının ana kalesi olan Kidal’a geçiş için stratejik bir konumda.

CMA’ya göre Mali ordusunun Ber’e girmesi, yaklaşık 10 yıldır girmediği Kidal’a ilerlemesini de kolaylaştırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu