Haber

Adıyaman’da konteynerlerin kış şartlarına uygun olmadığına dikkat çekildi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Kavak köyüne kurulan konteynerlerin kış şartlarına uygun olmadığına dikkat çekti. Afad tarafından sağlanan duş, tuvalet ve lavaboların bulunduğu konteynerleri göndermelerini bekliyoruz. Kış şartları gelmeden, havalar kötüleşmeden, yollar kapanmadan bu talebin yerine getirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde deprem anında üşüyen vatandaşlarımız bu konteynırlarda üşümeye devam edecek. Bu çocuklar burada hastalanacak ve halkımız mağdur olacak” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’daki konteyner kentleri ziyaret ederek Kavak köyünde vatandaşların sorunlarını dinledi.

Köyün depremde en çok hasar gören köylerden biri olduğunu belirten Tutdere, “Devletimizin ve devletimizin gönderdiği konteynerle buradayız. Bu köyün konteyner talebi tam olarak karşılanmadı. Edinilen bilgiye göre biz buradayız. Muhtardan alınan 7 konteynere daha ihtiyaç var. Ancak şu anda gönderilen konteynerler buranın iklim ve hava şartlarına uygun değil” dedi.

Konteynerlerde lavabo, mutfak, tuvalet ve duş imkanının bulunmadığına dikkati çeken Tutdere, “Yaşam gereçleri kısmen eksik. Bu sayede bu bölgede yaşayan insanların talepleri ve barınma sorunu çözülmemiş oluyor. Adıyaman Valiliği ve AFAD’ı buraya çağırıyoruz.Yoğun nüfuslu bölgelerde verilen konteynerleri gözden geçirmelerini talep ediyoruz.Bu konteynerler yerine AFAD’ın kendi konteynerlerini, duş, tuvalet ve lavabolu olarak bölgenin şartlarına uygun olarak göndermelerini bekliyoruz. “Aksi halde depremde üşüyen vatandaşlarımız bu konteynırlarda üşümeye devam edecek. Bu çocuklar burada hastalanacak ve insanlarımız acı çekecek. Bu taleplerin mutlaka karşılanması gerekiyor” dedi.

Köyün muhtarı Abuzer İzci, Tutdere’ye konteynerin sıkıntısını anlatarak, “Yarın buraya kar yağınca yarım metreye bir metre kar yağacak. Burada yaşam alanı kalmayacak. Ne yapılacak?” Bu sefer kışın ulaşım köy içinde olacak. Ulaşım nereye gidecek?Adıyaman’da yer kalmadı, yer kalmayınca nereye gidecek? Dışarıya göç etmek zorunda kalacaklar. İşte 100 yıldır burada faaliyet gösterdiğimiz köyümüzdeki diğer yere gittiğimiz, ekmeğimizi kazandığımız tarlalarımız.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

bulanikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu